czwartek, 29 stycznia 2015

Architekt

Wspominałam jakiś czas temu, że opowiem o swoich studiach. Zrobię to szczególnie ze względu na osoby, które wciąż stoją przed wyborem kierunku. Czym zajmuje się architekt? Jak zostać architektem? Czy jestem odpowiednią osobą aby pracować w tym zawodzie?

Jeśli chcesz być architektem, to najlepiej zacząć się do tego przygotowywać jak najszybciej. W moim przypadku wyglądało to tak, że przed pójściem do liceum wiedziałam, że zdecyduję się na studia politechniczne. Dlatego wybrałam klasę ukierunkowaną na matematykę, fizykę i informatykę. W przypadku każdego licealisty wybór klasy powinien być uwarunkowany wymaganiami danej rekrutacji na studia (to jakie przedmioty maturalne będą punktowane na wymarzonej uczelni). Zdecydowałam się na architekturę w drugiej klasie liceum i od tego momentu zaczęłam szykować się do egzaminu wstępnego z rysunku, ale szczerze mówiąc wystarczy, jeśli ktoś zacznie uczęszczać na takie lekcje (do dobrego nauczyciela) tylko w klasie maturalnej. Z tego, co wiem to jeśli chcemy studiować za granicą, sytuacja egzaminów i rekrutacji wygląda nieco inaczej, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań, trzeba to dokładnie sprawdzić. 

Kto będzie dobrze się czuł na architekturze? Osoba, która lubi tworzyć i wymyślać nowe rzeczy. Jeśli było się dzieckiem bawiącym klockami Lego, grającym w The Sims, budującym imponujące zamki z piasku, rysującym po ścianach - to jest się idealnym kandydatem. 

Na studiach czeka Cię nauka projektowania, tzn. poznasz poszczególne etapy tworzenia obiektów: domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, hoteli, restauracji, szkół, szpitali, teatrów, wieżowców...
Dowiesz się, jak się projektuje miasto. Nauczysz się historii architektury i urbanistyki. Zdobędziesz informację o konstrukcji i materiałach budowlanych. Będziesz malować, wyklejać, rysować, sklejać, wycinać... Ale głównie pracować na komputerze w programach graficznych i projektowych. 

Jak wygląda praca architekta? W skrócie: rozmawiasz z klientem/inwestorem, poznajesz jego oczekiwania (co masz mu wymyślać), zaczynasz głowić się nad tym jak spełnić jego życzenia i jednocześnie stworzyć coś funkcjonalnego, ciekawego i miłego dla oka, konsultujesz się ze specjalistami w sprawach technicznych odnośnie swojego projektu, zbierasz podpisy w urzędach, dostajesz pozwolenie na budowę, nadzorujesz budowę. Musisz liczyć się z tym, że praca architekta to 3/4 czasu spędzone przed komputerem w biurze. I nie zawsze jest tak, że żyjesz od projektu do projektu, bo wachlarz możliwości dla architekta jest dużo szerszy. Można się zajmować przeprowadzaniem inwentaryzacji, wyspecjalizować się w tworzeniu wizualizacji... Możliwości jest sporo, ale to w dalszym ciągu jest typ pracy głównie przy biurku (podkreślam to, ponieważ jeśli liczysz na aktywny tryb życia architekta, to raczej poza pracą!).

W razie pytań, służę pomocą

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz